13 grudnia 2024 roku w Regionalnym Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym i Biblioteczno-Administracyjnym Politechniki Rzeszowskiej odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników, wręczenie nagród oraz otwarcie wystawy KONKURSU NA NAJLEPSZY DYPLOM INŻYNIERSKI ROKU_EDYCJA 2024.
Cel konkursu
Nagroda „DYPLOM INŻYNIERSKI ROKU” przyznawana jest przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Rzeszów oraz Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej za najlepszy projekt dyplomowy inżynierski. Przedmiotem konkursu są prace dyplomowe inżynierskie, wykonane na Politechnice Rzeszowskiej w ramach kształcenia, skutkującego nadaniem dyplomu inżyniera architekta, obronione w przeciągu ostatniego roku kalendarzowego na Politechnice Rzeszowskiej z dziedziny architektury, urbanistyki i planowania przestrzennego. Patronat nad konkursem objęła firma: TEXOM sp. z o.o.
Głównym kryterium oceny prac dyplomowych zgłaszanych do Nagrody są wybitne wartości architektoniczne
i urbanistyczne projektu oraz ich znaczenie w procesie przestrzennego kształtowania środowiska życia człowieka. Elementy te oceniane są pod kątem wartości przestrzennych i plastycznych pracy, jej wartości ideowej, relacji
i wpływu na kształtowanie otoczenia a także nowatorstwo i poziom techniczny prezentowanych rozwiązań. Pod uwagę brane są również rozwiązania w zakresie zagadnień ekologicznych i energetycznych projektowanego obiektu.
Uczestnicy wydarzenia
W uroczystości wręczenia nagród wzięli udział:
- Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa Grzegorz Wrona,
- Dyrektor Wydziału Architektury Urzędu Miasta Rzeszowa Katarzyna Leśko,
- Prorektor Politechniki Rzeszowskiej ds. kształcenia dr hab. Iwona Włoch, prof. PRZ,
- Prodziekan ds. Rozwoju Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury dr hab. inż. Piotr Nazarko, prof. Uczelni,
- Prodziekan ds. Kształcenia dla kierunków Inżynieria Środowiska, Energetyka oraz Geodezja i Planowanie Przestrzenne Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury dr inż. Krzysztof Boryczko,
- Wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Rzeszów, Przewodniczący Sądu Konkursowego arch. Piotr Rzeźwicki,
- Sędzia Referent arch. Jarosław Łukasiewicz,
- Koordynator Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury ds. współpracy z Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Stowarzyszeniem Architektów Polskich, Sekretarz Konkursu arch. Anna Pomykała.
a także:
- nauczyciele akademiccy prowadzący zajęcia dydaktyczne na kierunku architektura i urbanistyka na Politechnice Rzeszowskiej,
- uczestnicy KONKURSU NA NAJLEPSZY DYPLOM INŻYNIERSKI ROKU_EDYCJA 2024.
Laureaci konkursu
I Nagroda
Autor: Sylwia Dąbek
Tytuł Pracy Dyplomowej Inżynierskiej: „Dom opieki senioralnej.”
Promotor: dr inż. arch. Magdalena Szpytma
I Nagrodę przyznano za wartości architektoniczne koncepcji budynku kształtującego środowisko życia człowieka w wieku senioralnym. Przemyślaną i dojrzałą funkcję podziału strefy: społeczną, mieszkalną i rekreację. Połączenie nowoczesnej architektury z materiałami ciepłymi i zielenią.
II Nagroda
Autor: Jadwiga Hadała
Tytuł Pracy Dyplomowej Inżynierskiej: „Centrum dziecka – ośrodek kultury oraz poradnia psychologiczno-pedagogiczna dla dzieci.”
Promotor: dr inż. arch. Joanna Dudek
II Nagrodę przyznano za bardzo dobre połączenie funkcji poradni psychologiczno-pedagogicznej z architekturą uspokajającą w dobrej skali i z dobrym detalem. Całość wpływa na pozytywny odbiór otoczenia, kształtowanie empatii, naukę porządku
i dokładności.
III Nagroda
Autor: Wiktoria Żurek
Tytuł Pracy Dyplomowej Inżynierskiej:
„Projekt Przedszkola Montessori.”
Promotor: dr inż. arch. Joanna Figurska-Dudek
III Nagrodę przyznano za realizację założeń przedszkola Montessori w bryle budynku, kształtowaniu wnętrz, placów zabaw. Użyte materiały, kompozycja przestrzeni zabaw i detal zachęcają rodziców do podjęcia decyzji jakie przedszkole wybrać.
Wyróżnienia
Autor: Klaudia Mazur
Tytuł Pracy Dyplomowej Inżynierskiej:
„Forum Dzieci i Młodzieży.”
Promotor: dr inż. arch. Cezary Szpytma
Wyróżnienie przyznano za połączenie tematu „forum dzieci i młodzieży” z ciężkim miejscem lokalizacji w centrum miasta w zdegradowanej zabudowie. Przestrzeń która wciąga, daje bezpieczeństwo i kształtuje pozytywne reakcje wśród młodzieży podczas ich poszukiwań własnej osobowości.
Autor: Martyna Janaś
Tytuł Pracy Dyplomowej Inżynierskiej:
„Centrum jogi i praktyki uważności.”
Promotor: dr inż. arch. Joanna Dudek
Praca wyróżniona za pełne podejście do jedności zagadnień duchowości jogi i obrazu architektury. Skala, połączenia, użyty materiał, kształtowane przestrzenne obiektów lokuje nas w odpowiednim miejscu i czasie.
Autor: Paulina Źrebiec
Tytuł Pracy Dyplomowej Inżynierskiej:
„Projekt rewitalizacji terenu poprzemysłowego na osiedlu Tysiąclecia w Rzeszowie wraz z koncepcją zagospodarowania terenów rekreacyjnych nad Wisłokiem.”
Promotor: dr inż. arch. Anna Sikora, prof. PRz
Pracę wyróżnia dogłębna analiza potrzeb miejsca okolic terenów poprzemysłowych oraz podjęcie decyzji projektowych. Urbanistyka przetwarza miejsce oddając mieszkańcom tereny Wisłoka i zieleni. Kształtując przestrzenie publiczne oraz obraz skali architektury.
Serdecznie gratulujemy laureatom oraz wyróżnionym. Zachęcamy do odwiedzenia wystawy pokonkursowej, którą
w dalszym ciągu można obejrzeć w budynku V - Regionalne Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne i Biblioteczno-Administracyjne Politechniki Rzeszowskiej (parter – hol główny). Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z gali wręczenia nagród fot. Dawid Zientek.